Pożyczka w lombardzie to także forma kredytu!

Lombardy są miejscami, które nie cieszą się ogólną dobrą sławą, jako że kojarzone są głównie z lichwą, czyli pożyczaniem pieniędzy pod zastaw na dość nieciekawych dla pożyczkobiorcy warunkach. Najczęściej z usług lombardu korzysta się wówczas, gdy ma się nóż na gardle, ze względu na dużą łatwość otrzymania pożyczki pod zastaw. 

W jaki sposób działają lombardy?

Jeśli potrzebujemy szybkiej gotówki, możemy w każdym lombardzie zastawić swój sprzęt o sporej wartości lub inny cenny przedmiot. Warunkiem udzielenia pożyczki jest oddanie do lombardu sprzętu (na przykład telefonu, komputera, złotego zegarka, czy roweru), który jest sprawny, i do którego mamy prawo własności – co stwierdzamy własnoręcznym podpisem na specjalnym pokwitowaniu. Pracownik lombardu wycenia wartość przedmiotu, a raczej podaje kwotę, jaką jest w stanie za niego zapłacić, zwykle sporo niższą niż faktyczna jego wartość. Następnie zabiera sprzęt, wydaje pieniądze i podpisuje z pożyczkobiorcą umowę lombardową na określony czas – na przykład tydzień lub miesiąc – i określa w nim, ile pieniędzy wraz z odsetkami należy oddać po upływie tego terminu, by otrzymać sprzęt z powrotem. W sytuacji, gdy przekroczymy termin spłaty pożyczki, lombard przez pewien czas nalicza jeszcze wyższe karne odsetki, a po upływie kolejnego określonego terminu sprzęt pożyczkobiorcy przechodzi na własność lombardu, i zwykle jest wystawiany do sprzedaży za kwotę wyższą, niż został zastawiony. 

Czy pożyczka w lombardzie to też kredyt? 

Bez wątpienia pożyczka w lombardzie jest pewną formą kredytu. W końcu na ustalonych zasadach otrzymujemy pewną kwotę pieniędzy do ręki na podstawie legalnej umowy i na określony termin. Lombardy utrzymują się ze spłacanych kwot pożyczki wraz z odsetkami, ale także ze sprzedaży dóbr wartościowych nie odbieranych przez dłużników. Różnica polega tylko na łatwości otrzymania takiego kredytu – wystarczy tylko dowód osobisty i przyniesienie sprzętu do lombardu, oraz na tym, że kwoty takich pożyczek są zwykle bardzo niskie – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, choć zdarzają się lombardy zastawiające samochody czy nawet nieruchomości. Kredyt lombardowy powinien być jednak dla nas ostatecznością, gdy nie mamy żadnej zdolności kredytowej. 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.