Kredyty konsolidacyjne i ich warunki

Do bardzo szerokiej gamy produktów bankowych z pewnością należy zaliczyć niezwykle popularne kredyty konsolidacyjne. Jednak zarówno ich warunki jak również przeznaczenie znacznie odbiegają od tak powszechnie zaciąganych kredytów gotówkowych, dlatego najpierw warto je poznać a dopiero potem zaciągać.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny

Kredyty konsolidacyjne to produkty, które banki oferują klientom posiadającym inne zobowiązania, i których spłata zaczyna być problemem przeważnie ze względu na wysokość miesięcznych rat. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacji, gdy ktoś zaciąga kilka zobowiązań, a po pewnym czasie jego sytuacja finansowa nieco się pogarsza, co zaczyna być powodem problemów w terminowej spłacie zobowiązań jak również opóźnień w regulowaniu rat. Zadaniem kredytu konsolidacyjnego jest przede wszystkim zmniejszenie wysokości płaconej miesięcznej raty przez klienta. Dzieje się tak dzięki kilku elementom. Przede wszystkim kredyty konsolidacyjne mają niższe oprocentowanie co zmniejsza całkowity koszt kredytu. Ponadto czas jego spłaty zazwyczaj jest dłuższy niż wielu kredytów gotówkowych dostępnych na rynku. Biorąc także pod uwagę fakt, iż zazwyczaj klient już w części spłacił swoje zobowiązania, po zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego zamiast kilku rat będzie płacił jedną. W wielu bankach przy wcześniejszej spłacie zobowiązania zmniejszają się odsetki należne z tytułu zaciągnięcia kredytu, co także zmniejsza kwoty pozostałe do spłaty przez klienta.

Jak działa kredyt konsolidacyjny

Banki udzielając kredytu konsolidacyjnego zazwyczaj samodzielnie spłacają zobowiązania klienta według przedstawionych przez niego umów. Daje im to pewność, że zostały one spłacone i dzięki temu klient nie będzie musiał co miesiąc płacić z tego tytułu rat. Gdy chodzi o wysokość kredytu konsolidacyjnego, badana jest przede wszystkim zdolność kredytowa zgłaszającego się po nie klienta. Jednakże bardzo często banki chcą, aby wysokość kredytu pokryła wszystkie posiadane zobowiązania, co daje znacznie większą pewność tego, że kredyt będzie terminowo spłacany. Najczęściej do złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny bank wymaga umowy o zobowiązanie, która ma podlegać konsolidacji jak również często zaświadczenia z banku, w którym było ono zaciągane o wysokości kwoty pozostałej do spłaty lub też ewentualnych opóźnieniach w spłatach.

Opóźnienia a kredyt konsolidacyjny

W przypadku kredytów konsolidacyjnych kwestie opóźnień w spłatach są nieco inaczej postrzegane przez banki. Zdają sobie one bowiem sprawę z tego, iż to właśnie opóźnienia często są tym czynnikiem który sprawia że klienci decydują się na takie rozwiązanie. Oczywiście każdy bank pod tym względem ma własne wymogi, niektóre akceptują jedynie opóźnienia do 60 lub 90 dni. Klienci poszukując takich kredytów starają się więc dokładnie sprawdzić oferty banków i warunki takich zobowiązań, aby móc stwierdzić czy mają szanse je uzyskać. Dobrym pomysłem na wyszukanie odpowiednich ofert może być skorzystanie z takich narzędzi jak na przykład porównywarki kredytów konsolidacyjnych.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.