Konsolidacja kredytów, kiedy niezbędna?

Przy wielu kredytach obsługiwanych jednocześnie w gospodarstwach domowych pojawiają się różne problemy ekonomiczne. Te często niestety uniemożliwiają regulowanie standardowych rat miesięcznych. W takim przypadku kredytobiorcom przydaje się bardzo konsolidacja kredytów. Kiedy faktycznie konsolidacja jest niezbędna i w jakich warunkach daje największy potencjał?

Niskie stopy procentowe notowane aktualnie w narodowej gospodarce zachęcają kredytobiorców do wykorzystywania najpopularniejszych form restrukturyzacji zadłużenia. Na czele podobnych metod stoi właśnie konsolidacja, która jest w stanie objąć pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, inwestycyjne, limity na kartach kredytowych. Konsolidacja działa zarówno na zadłużenie krótko, jak też długoterminowe, co może przydać się przy regulacji oprocentowania dla kredytów hipotecznych, ale w szczególnych przypadkach. Przy słabej zdolności kredytowej konsolidacja naturalnie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia majątkowego. Przy dużych dochodach miesięcznych niekoniecznie. Najczęściej przy konsolidacji zadłużenia wykorzystuje się wpis do hipoteki, co pozwala na obniżenie oprocentowania tej formy restrukturyzacji. Konsolidacja zakłada niską ratę miesięczną, ale jednocześnie wydłużenie okresu kredytowania. To początkowo zwiększa koszt całkowity zobowiązania, ale z reguły nie ma problemu, aby kredytobiorca wnosił nadpłaty kredytu konsolidacyjnego, a tym samym z czasem wyrównywał oprocentowanie. W niskich stopach procentowych restrukturyzacja zadłużenia jest najważniejszym założeniem, ponieważ inflacja z czasem wzrośnie, a preferencyjne warunki oddłużania pójdą w zapomnienie.

Zastosowanie konsolidacji kredytów jest możliwe tylko przy dysponowaniu pozytywną zdolnością kredytową. Najlepiej, abyś nie posiadał żadnych braków w historii spłat dotychczasowych zobowiązań w bazie Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli nie jesteś pewien, czy posiadasz podobne zaległości najlepiej poprosić o raport z BIK, obecnie płatny dla klientów indywidualnych, ale cena jest do zaakceptowania. Dzięki temu widzisz po prostu, w jakiej sytuacji się znajdujesz i czy masz w ogóle szanse na kredyt konsolidacyjny. Co myślisz o nowoczesnych metodach oddłużeniowych?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.