Całkowity koszt kredytu – na co warto uważać?

Człowiek, który zgłasza się do banku detalicznego lub parabanku po pożyczkę krótkoterminową zazwyczaj robi to w dość dużej niewiedzy, szczególnie pod względem oceny wszystkich kosztów. Banki detaliczne oraz inni pożyczkodawcy muszą naturalnie podawać najważniejsze informacje o ofercie, ale pożyczkobiorcy bardzo rzadko rozumieją na czym polegają sztuczki z kosztem całkowitym kredytu. W jaki sposób zatem nauczyć się odczytywania całkowitego kosztu kredytu gotówkowego i na jakich pozycjach w umowie się skupić, aby uniknąć problemów formalnych? Oto najważniejsze wskazówki branżowe.

Na jakie koszty powinieneś szczególnie uważać?

Banki detaliczne oraz parabanki stosują w umowach o kredyt gotówkowy wiele dodatkowych kosztów, których klient na początku właściwie nie dostrzega. Oczywiście najważniejszym kosztem jest suma odsetek. Tutaj masz do czynienia z różnorodnym standardem rozkładania rat. Wyróżnia się zwyczajowo raty malejące i raty stałe. U niektórych pożyczkodawców występują jeszcze opłaty za rozpatrzenie samego wniosku o wydanie kredytu gotówkowego. Jeżeli masz złą historię kredytową, a bank odrzuci twój wniosek i tak zapłacisz za konsultacje. Zwróć zatem koniecznie uwagę na ten punkt, aby krótko mówiąc nie przepłacić. Nie ma sensu narazić się na opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego, szczególnie te zawyżone. Na rynku spotkasz mnóstwo pożyczek „bez prowizji”, ale nie ufaj na słowo takim ofertom. Jeżeli masz w kredycie gotówkowym prowizję do opłacenia zrób to od razu, na początku. W ten sposób od prowizji nie będą ci rosły w przyszłości odsetki i realnie zaoszczędzisz. Nie każdy bank lub parabank doradzi ci w tym zakresie z prostego powodu. Liczy się bowiem możliwie największy zysk. Bardzo ważnym kosztem jest oczywiście ubezpieczenie spłaty kredytu. Tutaj raczej nie ma wyjątków, dlatego docieraj do ubezpieczeń konkurencyjnych cenowo, wiarygodnych. Jeżeli chcesz spłacić kredyt gotówkowy wcześniej monitoruj regulamin w poszukiwaniu ewentualnej opłaty dodatkowej za taką czynność.

Problematyczne koszty kredytu to nie wszystko, bo masz też konkretne prawa

Pamiętaj, że banki detaliczne oraz parabanki posiadają nakaz podawania pełnej informacji o kosztach kredytu gotówkowego. Nie bój się prosić o takie wiadomości, dokładnie analizuj wszystkie oferty i proś o negocjacje cenowe, jeżeli dysponujesz w miarę stabilną zdolnością kredytową. Naprawdę wielu pożyczkodawców pójdzie ci wtedy na rękę. Co myślisz o kosztach kredytów gotówkowych i czy jesteś w stanie je zaakceptować?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.