Czym jest hipoteka łączna i jak z niej skorzystać?

November 18, 2019 15:45 nask

Możesz uzyskać większy kredyt hipoteczny, jeśli kupisz dom z kimś innym. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wspólnych kredytach hipotecznych, niezależnie od tego, czy chcesz kupić w towarzystwie swojego partnera, innej osoby czy grupy.

Co to jest hipoteka łączna?

Możesz kupić nieruchomość z jedną lub kilkoma innymi osobami, uzyskując kredyt hipoteczny na nazwiska obu lub wszystkich z was.

Każda osoba wymieniona na hipotece jest odpowiedzialna za dokonywanie spłat. Możesz zdecydować między sobą, w jaki sposób podzielisz kapitał własny nieruchomości. Jest to jego procent, który wzrasta, gdy spłacasz więcej kredytu hipotecznego.

Gdzie możesz zdobyć taki kredyt?

  • Skorzystaj z dostępnych w sieci porównań, aby sprawdzić, jakie oferty możesz uzyskać i ile one kosztują. Znajdź wspólny kredyt hipoteczny przeznaczony dla was obojga, jeśli:
  • Jeśli oboje jesteście osobami, które chcą kupić dom po raz pierwszy.
  • Działacie jako właściciele domów, którzy chcą tańszej oferty.
  • Działacie jako właściciele domów, którzy chcą się przeprowadzić.
  • Jesteście właścicielami, którzy chcą wspólnie zainwestować w nieruchomość.

Kto może uzyskać wspólny kredyt hipoteczny?

Wspólne hipoteki są zwykle pobierane przez pary. Są one dostępne dla małżeństw, par niezamężnych i partnerów cywilnych.

Możesz jednak kupić dom z osobami takimi jak:

  • Jeden lub więcej znajomych lub członków rodziny, z którymi zamierzasz mieszkać.
  • Przyjaciel lub członek rodziny, który chce ci pomóc w zakupie nieruchomości lub kupić jej część jako inwestycję.
  • Partner biznesowy, który chce z tobą inwestować w nieruchomości.

Większość wspólnych kredytów hipotecznych jest zaciągana przez dwie osoby, ale niektórzy pożyczkodawcy pozwolą na zakup maksymalnie czterech osób razem. Najważniejsze jest poznać korzyści i ryzyko związane z zakupem domu z przyjaciółmi lub rodziną.

Inne pytania, które mogą Cię nurtować:

Jak znaleźć kredyt hipoteczny dla trzech lub więcej osób?

Ile możesz pożyczyć ze wspólnego kredytu hipotecznego?

Zazwyczaj możesz pożyczyć więcej, jeśli kupisz u kogoś innego, ponieważ łączny dochód będzie wyższy niż to, co zarabiasz sam. Jeśli oboje macie regularne dochody, będziecie mogli pozwolić sobie na droższą nieruchomość niż to, co jest dostępne na własną rękę.

Kredytodawcy zwykle mnożą dochód przez określoną kwotę, aby zdecydować, ile pożyczą. Na przykład mogli zaoferować trzykrotność łącznego dochodu.

Jednak opierają się teraz na bardziej zaawansowanych obliczeniach, które uwzględniają twój dochód, historię kredytową i to, co wydajesz co miesiąc na rachunki i inne wydatki. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób pożyczkodawcy ustalają, ile możesz pożyczyć. Na czyje przychody będą patrzeć? Ile kosztują wspólne hipoteki?

Obejmuje to takie same koszty jak standardowe kredyty hipoteczne, w tym odsetki i opłaty hipoteczne.

Jeśli jednak możesz zaoszczędzić między sobą wyższą kaucję, powinno to dać ci lepszy wybór hipotek, abyś mógł wybrać taką o niższym oprocentowaniu niż gdybyś kupił nieruchomość samodzielnie.