Konsolidacja i jej ograniczenia

May 7, 2019 11:42 nask

Decydując się na konsolidację kredytów musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy bank bardzo wnikliwie zbada naszą zdolność kredytową. Jeżeli posiadamy zaległości w spłacie dotychczas zaciągniętych kredytów żadne bank nie przyzna nam kredytu konsolidacyjnego. Może się okazać również tak że banki nie będą chciały skonsolidować również kredytów preferencyjnych oraz pożyczek zaciąganych w instytucjach poza bankowych. Jeżeli już zdecydujemy się na konsolidacje powinniśmy bardzo dokładnie i wnikliwie przeanalizować oferty banków ponieważ jedne mogą być bardzie opłacalne a drugie mniej. Niektóre kredyty zastrzegają również maksymalną kwotę kredytu do przyznania a także czas na jaki będziemy mogli rozłożyć swoje raty.

Konsolidacja wielu z nas może przynieść korzyści jednak nie zawsze, ponieważ wiąże się też z wieloma ograniczeniami które mogą okazać się dla nas wadami. Jednak konsolidacja zaciągnięta w dobrym momencie może sprawić że nie wpadniemy w spiralę długów które zrujnuje nasz domowy budżet i dużych tarapatów finansowych wówczas żaden bank nie będzie chciał udzielić nam już pomocy.

Wiarygodność kredytobiorcy

Konsolidując zaciągnięte kredyty czyli łącząc je ze sobą możemy sporo zaoszczędzić na miesięcznych ratach bo nawet 30 procent. Dla tych którzy posiadają wiele zobowiązań finansowych i powoli przestają sobie radzić z ich spłatą będzie to z pewnością bardzo kusząca propozycja. Musimy jednak pamiętać , że w przypadku kredytu konsolidacyjnego tak jak i w przypadku wszystkich innych kredytów bardzo ważna jest nasza nieskazitelna historia kredytowa, a także odpowiednia zdolność. Wszystkie banki przed udzieleniem kredytu badają zdolność kredytową swoich przyszłych klientów na podstawie wysokości dochodów, stałych miesięcznych wydatków, a także wnikliwie sprawdza jego historię kredytową. Wysyła również zapytanie do biura informacji kredytowej o wszystkie zobowiązania zaciągnięte przez danego konsumenta.

Czego nie skonsolidujemy

Jak się okazuje konsolidacja nie obejmie wszystkich zobowiązań jakie posiadamy. Kredyt konsolidacyjny jest zaciągany w banku a co za tym idzie może on łączyć również tylko kredyty zaciągane w bankach . A zatem jeżeli zaciągnęliśmy pożyczkę w parabanku i zamierzamy ją skonsolidować niestety może nam się to nie udać. Poza tym konsolidacja musi dotyczyć długów które posiadamy w innych bankach niż te w którym ubiegamy się o konsolidację.